Головна » Файли » Мої файли

Поради батькам. Як адаптувати дитину до дошкільного навчального закладу
07.02.2018, 11:15

Звикаємо до садка поступово

Всім відомо, що перші дні в дитячому садку - важке випробування для дитини та її батьків. Розлучаючись вранці з мамою, діти, як правило, плачуть, кричать, а вечорами у них буває поганий настрій, пригніченість або ж, навпаки, нехарактерна раніше надмірна активність, перезбудження. Щоб минути цей негативний період якнайшвидше, слід грамотно підійти до адаптації дитини в садку. В іншому випадку сльози щоранку перед виходом з дому і небажання йти в садок можуть затягнутися на місяці.

Перший час, і про це вам скажуть педагоги і вихователі, дитина повинна знаходитися в садку 1-2 - максимум 3 години (а ще краще перші два-три дні - годину, потім ще три дні - дві години і, нарешті, три години) . Такий період може тривати тиждень, а то й два. Поступово час перебування в групі збільшують. Потім хоча б до місяця з моменту першого відвідування (тобто ще два-три тижні) малюка залишають в садку до сну. І тільки потім малюк може перебувати в групі цілий день.

Наведені тут цифри - це мінімум. Деякі діти в силу своїх індивідуальних особливостей можуть адаптуватися до нового способу життя і довше.

Забезпечуємо психологічний комфорт

Ще до відвідування дитячого закладу слід пояснити дитині, що таке дитячий садок. А ще краще - наочно показати. Сходіть туди разом з малюком, подивіться на дітей під час прогулянки. Розкажіть, що ще вони роблять в саду (граються, їдять, сплять, співають пісеньки), і як це цікаво.

Можна пограти з дитиною "у садочок": взяти різних ляльок і розподілити між ними ролі: хтось із них буде вихователем, хтось малюком, хтось батьком. Вранці дорослі відводять дітей в садок. Там діти граються, їдять, сплять, гуляють. А ввечері мама обов'язково забирає їх додому. Ви можете проявити фантазію і придумати разом з малюком нескінченне число подібних ігор: можна "показувати в особах" ситуацію на ляльках, членах родини, розповідати казки власного творіння "про те, як одна дівчинка пішла в дитячий садок, і там їй було дуже весело" .

Коли відводите дитину в групу, намагайтеся не показувати їй своє хвилювання, яке у вас обов'язково виникне. При розставанні будьте спокійні, але тверді. Обов'язково скажіть, коли ви за нею прийдете (а то дитина, не дай Бог, вирішить, що її залишили з чужою тіткою назавжди) і вкажіть час приходу в доступній для її розуміння формі. Наприклад: "я прийду за тобою, коли ти пообідаєш", "коли ти разом з дітками підеш гуляти". Допомагає подолати стрес розставання звичний ритуал прощання (поцілунок, обійми, можливість подивитися на маму з вікна). Якщо малюк занадто болісно реагує на прощання, доручіть відводити дитину татові або бабусі.

Зустрічаючи дитину, питайте, як вона провела день, що робила, у що гралася. Разом обговорюйте події, що відбулися за час вашої розлуки. Хваліть за успіхи, давайте поради, якщо вважаєте, що дитина вчинила неправильно. Малюк у цьому випадку буде знати, що проблему, що виникла у садочку, батьки завжди допоможуть вирішити. Дитина буде відчувати, що в складних ситуаціях не самотня, їй є на кого покластися.

У період адаптації проводьте більше часу разом з малюком, намагайтеся після садка погуляти. Дитина отримає нові враження і відвернеться від негативних переживань. Потіште його чимось приємним. Проте зайві сильні емоції в цей час йому шкідливі. Тому на деякий час відмовтеся від походів у театр, кіно, цирк і навіть у гості. Телевізор також може викликати у малюка перезбудження, тому обмежте час перегляду телепередач до 10-15 хвилин за вечір.

Не рекомендується віддавати малюка в садок в період так званої "кризи трьох років". Нехай дитина піде трохи раніше - в 2,5 роки або вже до чотирьох років, коли кризовий період скінчиться.

Неодмінно хваліть малюка за те, що він відвідує дитячий садок. Скажіть йому, який він молодець. Адже він тепер дорослий і ходить в садок, зовсім як мама і тато на роботу.

Завжди шанобливо відзивайтеся про вихователя та персонал, що доглядає за дітьми. Ні в якому разі не критикуйте їх роботу при синові або дочці і не кажіть ніколи погано про сам дошкільний заклад (навіть якщо на те є підстави). Навпаки, намагайтеся сформувати у дитини позитивне ставлення до дитячого садка.

І будьте в період адаптації терпимі до змін у поведінці дитини. Ви ж доросла людина і розумієте, що вона вередує не тому що "погана", а через те, що їй дуже важко звикнути до нового помешкання, дітей, вихователя, більш суворих вимог, режиму.

Розвиваємо дитячу самостійність

Ще до початку відвідування дошкільного закладу батькам рекомендується навчити дитину самостійно користуватися ложкою і виделкою, вмиватися, роздягатися і одягатися, користуватися горщиком. У малюка, який вже справляється з вищезгаданими премудростями, труднощів у період адаптації буде набагато менше.

Щоб вашому синові або дочці було легше роздягатися самостійно, придбайте практичні і зручні речі без зайвих застібок. Краще, якщо замість ґудзиків будуть кнопки чи застібка-блискавка. І бажано, щоб вони були розташовані спереду, а не на спині. Так дитина зможе впоратися з процесом сама, і їй не доведеться зайвий раз просити про допомогу вихователя. Перевагу краще віддати немаркому одягу. Тоді і батьки позбудуться зайвого прання, і діти не будуть боятися забруднитися. Приміром, непоганий варіант для маленьких модниць - майка і джинсова спідничка на гумці або джинсовий сарафан з кнопками, що застібаються спереду. Хлопчику буде зручніше перебувати в групі у футболці та шортиках на гумці.

Вибирайте взуття, яке малюк зможе сам взути. Воно не має бути тісним, але має добре триматися на нозі, не «бовтатися», не злітати, а фіксуватися ремінцями. Для зручності перевагу віддайте моделям на липучках.

Обов'язково потренуйтеся вдома з дитиною надягати і знімати одяг, обраний для садка. Нехай деякий час він поносить його, щоб звикнути. В іншому випадку вже в перший день в садку може з'ясуватися, що він незручний.

Дотримуємося режиму дня

Ще за місяць-два до початку відвідування дошкільного закладу варто максимально наблизити домашній розпорядок дня до того, який буде в садку. Тобто 7,00-7,30 - підйом, 8.30-9.00 сніданок, 10.30-11.30 - прогулянка, 12.00 - обід, 12.30-15.00 - підготовка до сну, денний сон, 15.30 - полуденок.
Під час адаптації до садка режиму потрібно дотримуватися особливо ретельно. Чи не відступати від нього більше, ніж на півгодини-годину у вихідні та святкові дні.
Помічено, що важче звикнути до життя в групі тим дітям, з якими практично безвідривно вдома сиділа мама. Тому за кілька місяців до того, як малюку належить піти в дошкільний заклад, дозвольте собі залишати його вдома з іншими родичами, нянею. Це буде своєрідний "тренінг розставання

Категорія: Мої файли | Додав: dnz№9
Переглядів: 217 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: