Головна » Статті » Мої статті

Заняття – екскурсія : Тема : « Керамічний дивограй» Вихователь- Козік М.О.

Мета:  збагатити знання дітей про народні промисли. Познайомити з керамічним  посудом, закріпити назви .Вчити дітей визначати характерні особливості, притаманні різним розписам. Виховувати естетичний смак.

Заняття проводиться в Світлиці.

Діти , ми знову з вами прийшли до нашої Світлиці. Сьогодні ми звернемо увагу на посуд , який стоїть на миснику. Покажіть будь - ласка , де це?

   Ми з вами кожного дня п’ємо з чашки, їмо з тарілок, знаємо, що це необхідні речі, зроблені  для нас на  фабриці. Але не знаємо, коли вони виникли. Я розкажу вам про це.

   В надрах  нашої української землі дуже великі багатства, і одне з них – це глина. З глини дуже давно люди почали виготовляти посуд, який використовувався для збереження зерна, борошна та інших продуктів. Але в такий посуд не можна було наливати воду, він розкисав.

   І ось люди помітили, що земля, на якій горіло вогнище, запікалась, як камінь. Почали люди ліпити посуд і обпалювати його у вогні. Посуд ставав дуже міцним і в нього можна було наливати  воду. Людей які займалися цією справою називали – гончарі. А посуд виліплений із глини називають кераміка. Люди не зупинилися тільки на виготовлені посуду вони виявили бажання прикрасити його візерунками. Фарбу робили із глини іншого кольору.

   Майстри в усій Україні стали виготовляти багато різного посуду.

Ось деякий із них є в нас на миснику та столі.

Вихователь –екскурсовод показує посуд і називає  , розповідає для чого  його використовували.

Миска, полумисок і тарілка – всім відомо , що їх використовували для того , щоб їсти борщ, кашу.

Ринку і глечик використовували для зберігання молока , води, квасу. В такому посуді молоко довго зберігалося холодним і свіжим.  

 Послухайте загадки :

« Був на конанні, був на шльопанні, був на базарі, був на пожарі, молодим був - сім’ю кормив, сам ні крихти не з’їв, а упав – та й пропав, ніхто й кісток не зібрав».

« Спереду горб, ззаду горб, ніг нема, а замість голови -  дірка»

- Правильно ці загадки про горщик.

       У горщиках варили їжу , у горнятко зливали шкварки, жир. У близнюках носили їжу на поле. Ось барильце , воно схоже на бочечку , в ньому зберігали воду, вино.

Дуже красивий і незвичний посуд куманець. Куманець використовували для зручності  наливання різних напоїв, тому, що він нагадує чайник.

Макітра – в ній терли квасолю на  опіканці , запарували сушину на пироги, подавали вареники.

 Пропонує дітям вивчити скоромовку : « Їхали гончарі, стали на горі і забалакалися про горшки і покришки.»

Приказки: « Один у хаті, як макогін у макітрі»

                   « Є в глеку молоко, та голова не влазить»

                   « Хоч того самого , аби в другу миску»

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: dnz№9 (19.06.2015)
Переглядів: 204 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: